Predivna Villa Batuda smještena u prekrasnom mjestu Komiža, na otoku Visu, postala je sinonim za održivi turizam na Dalmatinskoj obali.
U intervjuu s Petrom Murić otkrili smo kako je Villa Batuda postala predstavnik održivog turizma u regiji te koje su korake poduzeli kako bi minimizirali svoj utjecaj na okoliš. Također smo saznali o njihovim inovativnim pristupima u upravljanju otpadom, korištenju obnovljivih izvora energije te promicanju lokalne kulture i tradicije.
Ostanite s nama i otkrijte kako Villa Batuda postavlja nove standarde održivosti u turizmu na Dalmatinskoj obali i inspirira druge da slijede njihov primjer.
- Kako ste implementirali održive prakse u vašem turističkom objektu?
Naša mala obitelj naviknuta je na brigu o okolišu te smo već stabilne prakse jednostavno primijenili i kod opremanja i održavanja naših apartmana. Što god da radimo krećemo od sebe, želimo što manje otpadnog materijala i zato počevši od samog opremanja tražimo kvalitetno, izdrživo s prirodnim materijalima gdje god je to moguće. Kod čišćenja koristimo proizvode koji nisu agresivni za čovjeka ni okoliš. Koristimo manje papira kojeg smo zamijenili krpama, a vlažne maramice izbacili smo iz upotrebe! Ne biste vjerovali koliko čudesa napravi obični omekšivač pomiješan s vodom! Zrak nam osvježava difuzor u kojem su esencije mediteranskog bilja poput ružmarina i lavande, a mirisi kojima oplemenjujemo apartmane mješavina su vode i eteričnih ulja.
Kako bi potpomogli otoku koji ima vlastite rezerve vode koje nisu uvijek prekomjerne, a i zato što smatramo da je kišnica prirodnija i zdravija, prikupljamo oborinske vode u par spremnika koje zatim koristimo za zalijevanje. Naš dom također se ponosi filterom jedinog certificiranog proizvođača s nultom stopom ugljikovog dioksida. Filter je spojen na glavnu dovodnu vodovodnu mrežu i koji osim što omekšava vodu također i odstranjuje kamenac te time smanjuje količine kemijskih sredstava potrebnih za čišćenje i pranje. Uz to uklanja i klor te je zaslužan za čistu i meku vodu u našim apartmanima.
Naš dom u startu je toplinski izoliran sa sve 4 strane te time pridonosimo očuvanju temperature unutar objekta iako imamo visokokvalitetne klima uređaje. Bilo zimi kad u tome pomažu i debeli kvalitetni laminatni podovi umjesto pločica koje su u apartmanima već dobro poznata praksa ili ljeti kada toplina, iako je kuća osunčana, ne dopire u tolikoj mjeri u unutrašnjost zahvaljujući upravo dobroj toplinskoj izolaciji.
Osim osnova, goste uputimo da recikliraju koliko je to moguće na otoku na kojem još nije definirano razvrstavanje otpada. Zato već godinama imamo košaru u koju gosti mogu odložiti svu povratnu ambalažu koju nosimo na prodaju, ne zbog novca, već jer vjerujemo da će ukoliko je plaćeno i završiti na preradi umjesto u moru ili na smetlištu. Obzirom da i sami kompostiramo, gostima je dostupan i naš obiteljski komposter za organski otpad.
- Koji su bili najveći izazovi u implementaciji održivih praksi?
U početku nam se bilo teže naviknuti na promjenu sredstava za čišćenje, ali vjerujemo da je filter vode uvelike pomogao u borbi protiv kamenca na otoku s iznimno visokom tvrdoćom vode – preko 30 odH. Osim kamenca izazov nam je predstavljala i dezinfekcija, međutim redovito korištenje dobrih proizvođača ne samo da zaustavlja širenje bakterija i virusa već i podiže imunitet onima koji borave u apartmanu.
- Koje su glavne koristi u daljnjem poslovanju?
Mi smo prvenstveno sretni što štitimo sebe, naše goste i što svjesno djelujemo prema zaštiti prirode koliko je to danas moguće. Sretni smo što privlačimo ljude sličnih svjetonazora te što dajemo iskru svjetlosti i mogućnosti onima koji održive prakse nisu još implementirali u svojim životima i objektima.
Znamo da ovim praksama čuvamo zdravlje, čuvamo namještaj i aparate te kako i sebi tako i njima produžujemo životni vijek i pridonosimo očuvanju ovog otoka kojeg toliko volimo.
- Kako održivost utječe na vašu konkurentnost na tržištu turističke industrije?
Pobornici smo razmišljanja da svaka roba ima svog kupca i zadovoljni smo s lepezom ljudi koja prođe kroz naš objekt. Na tržištu se zadnjih par godina pojavilo mnogo turističkih objekata prvenstveno s naglaskom na industriju gdje mi ne želimo pripadati. Naši apartmani uređeni su s ljubavlju i pažnjom na svakom detalju, objekt je okružen prirodom i živim svijetom i nalazi se u mirnom dijelu Komiže. Prvi objekt poviše Kulturnog Centra Ivan Vitić, ali ipak u strogoj blizini gradskog centra. Naši gosti koji se uvijek rado vraćaju i ostavljaju preporuke po svijetu, dokaz su naše vrijednosti i kvalitete.
- Koji biste savjet dali drugim turističkim objektima koji žele postati održiviji?
Ništa se održivo ne mijenja brzo i preko noći, za kvalitetnu promjenu koja će ostati implementirana u održivu praksu treba vremena. Primijenite jednu promjenu i neka ona postane dio vas i vaše svakodnevnice. Zatim pređite na drugu. Zadovoljstvo koje pruža saznanje o tome da pomažemo i čuvamo sebe i planet i pritom dobili na kvaliteti a ne izgubili ništa, neprocjenjivo je.
- Što biste rekli mladima koji tek započinju karijeru u (održivom) turizmu. Preporuke, savjeti?
Manje je više. Uvijek. Slušaj sebe i vodi se vlastitim vrijednostima bez obzira na modernizam koji nas okružuje. Primjeni prirodne materijale kad god je to moguće, trajniji su, oku ugodniji te možda najvažnije dizajnerski bezvremenski. Kontaktiraj lokalnog stolara te izradi namještaj po mjeri! Fokus neka bude na kvaliteti jer se jeftine industrijske stvari brzo troše, što znači brže završe u smeću a i tvoj novčanik tada se tanji. Ne treba se bojati potrošiti u startu kako bi se isplatilo s vremenom. Da, prirodna sredstva također su fenomenalni čistači prostora i pritom štitiš i vlastita pluća i ruke!
- Kako ste informirali svoje goste o vašim održivim praksama?
Pri dolasku u apartman gosti dobiju smjernice za kvalitetan boravak u apartmanu i na otoku. Upozorimo da vodu čuvaju i uputimo ih do nekoliko izvora vode na otoku. Informiramo o filtriranoj vodi u objektu da ne bi kupovali flaširanu vodu u supermarketu ukoliko im filtrirana odgovara.
- Jesu li gosti bili zainteresirani za vaše održive prakse i kako su na njih reagirali?
Da! Naši gosti jako su zadovoljni našim održivim praksama jer ih velika većina primjenjuje i kod kuće te im pruža veliko zadovoljstvo nastaviti s njima i na odmoru. One koji se prvi put susreću s tim, vjerujem da potaknemo da nastave i kod kuće! Volim vidjeti goste koji nose organski otpad prema našem komposteru, volim kada su oduševljeni svježinom i čistoćom apartmana te slatkim snovima zahvaljujući prirodnim a ne agresivnim mirisima koji ih okružuju.
- Imate li planove za daljnje poboljšanje održivosti vašeg objekta i koje su to prakse koje želite implementirati u budućnosti?
Da, apsolutno! Kako koračamo kroz vrijeme tako učimo više i vrijeme nam dozvoljava nova iskustva i primjenu novih praksi. Upravo smo suncobrane zamijenili pocinčanim konstrukcijama i trskom. Ljeti bi zbog vjetra promijenili veći broj suncobrana i shvatili smo da to nije održivo niti financijski isplativo.
Vjerujemo da ćemo s vremenom ugraditi i solarne sisteme i sigurno biti uz korak s ostalim ekološki osviještenim praksama!
- Promovirate li održivi turizam u vašoj okolici?
Uvijek! Ponosim se svojim načinom života i volim biti primjer društvu kad znam da je način na koji djelujem pozitivan za mene i one oko mene. Nikada mi nije problem priznati grešku i dopustiti drugima da uče na mom primjeru. Društvene mreže u tome dosta pomažu i volim ih upotrebljavat u korisne svrhe.
- Kakav oblik održivog odmora bi preporučili?
Vjerujem da se ljude ne može nagovoriti na ništa što ne žele. Smjernice Dalmatia Green programa su izvanredne te bi trebale svakom od nas biti primjer dok bi iznajmljivači bili ti koji će otvoriti vrata održivom odmoru i tim primjerom potaknuti gosta na svjesno ponašanje iako je na odmoru. Vidim to i kroz svoja iskustva u proteklih 5 godina iznajmljivanja te vidim napredak i općenito širenje svjesnosti o štetnom utjecaju čovjeka na okoliš. Sretna sam što svjedočim promjenama i makar ponekad bile sitne ipak su korak bliže prema ekološki osviještenom društvu.
- Traže li vaši gosti „održive“ restorane?
Još uvijek je ovo rijetko pitanje, iako sve više posjetitelja traži seoska domaćinstva i male poduzetnike te lokalne proizvode.
- Koje su najzanimljivije aktivnosti koje se nude gostima u Dalmatia Green objektima, ukoliko imate takve mogućnosti?
Unutar našeg objekta ne nudimo aktivnosti, međutim goste rado pošaljemo kod lokalnih agencija koje nude kayaking i planinarenje, dvije najzanimljivije aktivnosti na otoku Visu koji je prepun zanimljivih staza ispunjenih mediteranskim biljem. Kayaking je izvrsna ljetna aktivnost zbog kristalno čistog mora do 25 m vidljivosti te brojnih plaža i hridi koje pružaju nezaboravna iskustva!
- Kako se osigurava da gosti uživaju u iskustvu boravka u Dalmatia Green objektima, a da pritom ne štete okolišu?
Najviše nam štete kreme za sunčanje koje na tekstilu ostavljaju smeđe – žute tragove, teško ili nikako odstranjive koje zatim rezultiraju kupnjom novih ručnika ili korištenjem agresivnog sredstva koji zapravo uništi tkanje te nije isplativ. Međutim kako sam i rekla, ne možemo nikoga nagovoriti na ništa pa tako ni goste na tuširanje prije naslanjanja na plahte i ručnike iako suptilna i nježna napomena na kupaonskom zidu može napraviti malu promjenu.
Zanimljivo je da i naš filter ima sustav upozorenja kada se voda neprestano koristi više od 20 minuta (pretežito radi zaštite pri puknuću cijevi) a što je nama pokazatelj da, iako imamo hidromasažne tuševe, gosti ne borave pod vodom toliko dugo.
- Koje su prednosti karijere u održivom turizmu u usporedbi s tradicionalnim turizmom?
Mirniji i „kvalitetniji“ gosti koji razmišljaju slično pa je i komunikacija uvelike lakša. Prepoznavanje kroz održive životne prakse i nova prijateljstva.
Objekt bira gosta koliko i gost objekt i uvelike primijetim razliku kada primimo goste koji su kod nas došli preko prijatelja koji imaju tradicionalnije apartmane.
- Koje su najveće prednosti i izazovi rada u DG objektima te koje su mogućnosti za napredovanje u karijeri?
Vjerujem da je prednost prepoznavanje objekta u zajednici koja je slična domaćinu. Oglašavanje na platformama koje ističu održivi razvoj i ekološki osviještene prakse dok su izazovi implementiranje što većeg broja smjernica za što čišći i ekološkiji turizam. Napredovanje po smjernicama Dalmatia Green programa napredovanje je za nas same i jako sam zahvalna da imamo postavljene temelje i što smo dio zelene obitelji!