Pred nama je najvruće ljeto u posljednjih deset godina. Vremenske prilike ili točnije neprilike pokazale su da globalno zatopljenje nije mit nego naša stvarnost. Zato je ovo ljeto pravo vrijeme za uvođenje zdravih ekoloških navika. Evo nekoliko jednostavnih koraka kako lakše podnijeti ljetne vrućine s minimalno utjecaja na prirodu i okoliš oko nas.
1. Smanjite potrošnju električne energije
Čini se da je živjeti bez klime ljeti skoro pa nemoguće. Ukoliko planirate kupiti novi klima uređaj, uzmite u obzir kupiti onaj koji je energetski najučinkovitiji i koji će uštedjeti vaš novac. Za zadržavanje ugodne temperaturu u svojem domu, preporučamo da ne otvarate prozore prilikom najvećih vrućina. Prozore otvorite kako bi ušao svježi zrak, ali ih obavezno zatamnite zastorima ili griljama tijekom najjačega isijavanja topline. Također, kućanske poslove poput pranja odjeće, peglanja i kuhanja, možete obavljati rano ujutro ili kasno na večer kada je temperatura zraka niža od prosječne dnevne temperature.
2. Pripremajte obroke s vlastitim povrćem i voćem
Ako imate svoj vrt, bacite se na uzgoj vlastitog povrća i voća. Vrtlarstvo je dobro za okoliš jer smanjuje razinu CO2 u zraku, a ako nemate vanjskog prostora za uzgoj, određeno voće i povrće (krastavac, rajčica, jagoda, mrkva i dr.) možete zasaditi na prozorskoj dasci.
3. Koristite višekratna umjesto jednokratnih rješenja
Kako bi izbjegli stvaranje otpada možemo razmisliti o korištenju višekratnih rješenja poput pribora, čaša i perivih krpa umjesto salveta. Hranu za plažu, možete spakirati u metalne ili čelične posude umjesto plastičnih. Izbjegavajte koristiti plastičnu foliju za umatanje hrane i koristite materijale poput voskomota kojeg možete možete sami napraviti.
4. Zaboravite automobil
Zašto ne biste ključeve svog limenog ljubimca ostavili kod kuće i za kraće udaljenosti koristili javni prijevoz, bicikl, romobil, a naravno uvijek možete i pješice, ukoliko temperature to dopuštaju.
5. Odaberite eko friendly kreme za sunčanje
Svakako vam preporučamo da koristite zaštitne kreme, ali možete razmisliti o onoj kojima nema štetnih kemijskih sastojaka i nije štetna za okoliš. Prema zadnjim procjenama UN-a, čak 20% koraljnih grebena na svijetu je mrtva, a štetni kemijski sastojci iz kozmetičkih proitvoda tome doprinose. Ovdje nađite kreme za sunčanje ne štete okolišu.
6. Ljetujte u održivim objektima
Sve više putnika, kako nam istraživanja pokazuju, se odlučuje za održiva putovanja. Zato vas pozivamo i da vi odaberete održivo putovanje i održivi objekt. Sigurno ste čitajući ovaj članak već i povirili naše održive objekte. Zato vas pozivamo da odaberete jedan od naših Dalmatia Green članova i bukirate svoj održivi smještaj.
Pozivamo vas da cijeli članak pročitate ovdje i nastavite uživati u održivim ljetnim danima!