![](https://dalmatia-green.hr/wp-content/uploads/2018/03/naslovka-300x200.jpg)
U dalmatinskoj zagori, u mjestu Prapatnica, nalazi se turistički objekt Villa Vinea koji predstavlja savršenu destinaciju za sve ljubitelje prirode i autentičnosti. Vlasnica objekta, Gordana Piteša, s nama je podijelila svoju priču o tome kako se uspjela istaknuti u konkurentnom turističkom tržištu i njezinim planovima za budućnost Villa Vinee.
– Implementiranje održivih rješenja, odnosno održivih praksi, u Villi Vinei bio je prirodan tijek i slijed onoga što zagovaramo i živimo. Budući da se naš obiteljski objekt nalazi na ograđenoj površini veličine 4500 m², prije same izgradnje objekta već su bila zasađena dva manja vinograda, stabla maslina, voćke, stabla lješnjaka, sezonsko povrće, autohtoni češnjak – luk šarac, autohtoni slanutak, ružmarin, smilje, lavanda… – kazala je Piteša.
Pri izgradnji objekta postavljeni su solarni toplinski paneli za toplu vodu. Pitka voda još se uvijek ne dobiva iz opskrbe vodovodnim sustavom, tako da je protok vode u slavinama i tuševima reguliran vlastitim reduciranim sustavom.
Pri uređenju i opremanju objekta postavljena je vanjska i unutarnja štedna/LED rasvjeta te ekološki prihvatljiv namještaj.
Uvođenjem održivih praksi u poslovanje, poput štednje struje i vode, smještaji ne samo da smanjuju operativne troškove, nego istovremeno pružaju potencijalnim gostima dojam da su odgovorni prema okolišu i društveno osviješteni. Na taj način privlače goste koji su zainteresirani za održivi turizam i koji cijene smještaje koji promiču ekološki odgovorne prakse
Potencijalne goste informiraju o održivim praksama na mrežnim stranicama, društvenim mrežama i platformama koliko je moguće. Gosti koji su boravili, pri dolaska odmah imaju potpuni uvid.
– Postavili smo kante za odvojeno prikupljanje otpada, koristimo ekološka sredstva za čišćenje i gostima su u ponudi ekološki sapuni u dozatorima s ponovnim punjenjem te reciklirani toaletni papir. Promjena posteljine i ručnika ide isključivo na zahtjev. Ekološki sezonski vrt u ponudi je gostima kao i dostupnost informacijama o tome gdje pronaći lokalnu hranu (OPG-ovi, konobe, restorani…).
Na destinaciji na kojoj se nalazi naš objekt gostima preporučujem aktivni turizam. Goste informiram o pješačko-planinarskim stazama na koje mogu odlaziti sami ili uz pratnju licenciranog planinarskog vodiča. Na nekim stazama mogu se upoznati s kulturnom baštinom ovog kraja. Predlažem im i vidikovce s predivnim pogledom na kojima mogu doživjeti predivne izlaske i zalaske sunca. Šetnje ili trčanje seoskim stazama i puteljcima. Zatim, piknike na obližnjim lokvama i bunarima. Gastro turizam, posjet lokalnim OPG-ovima, konobama u kojima se nudi lokalna hrana pripremljena na tradicionalan način.
Goste pozivamo na jesen u berbu grožđa, a u proljeće u sadnju povrća. Jako se vole brinuti o našem cvijeću tijekom svog boravka. Sezonski vrt je svakako najveće iznenađenje našim gostima. Slobodni su brati i uživati u plodovima. S nekim našim tradicionalnim načinom pripreme ih rado upoznam.
Održivost nas definitivno izdvaja od ostalih ponuda turističkih smještaja, ali još uvijek nažalost nedovoljno da bih primijetila nekakve baš značajne konkurentne prednosti. – naglasila je vlasnica.
Planovi za Villu Vineu ugradnja su fotonaponske elektrane, nabava bicikala i mnogi drugi. Villa Vinea naš je obiteljski smještaj. Način na koji živim pretočila sam i u ono što radim, a kad živiš i radiš ono što voliš, nema veće prednosti.
– Drugim turističkim objektima koji žele postati održiviji rekla bih da postanu održiviji i neka ih vodi misao što održivost zapravo znači. A mladi koji tek započinju karijeru u (održivom) turizmu, neka uživaju i budu strpljivi jer promjene se ne događaju preko noći. – zaključila je Piteša.